O potkanovi
Takže tuto je niečo napísané o potkaníkoch:
Veľa ľudí si myslí, že potkan je špinavé zviera. No pravda je opak. Potkan je skvelý maznáčik( samozrejme podľa toho ako si ho vymaznáte).
Niektorý ľudia ich chovajú pre hadov či rôzne iné zvieratá. Preto od takýchto ľudí radšej potkaníkov nekupujte. Samozrejme zverimex je iný prípad. Potkaníci na skŕmenie nie sú zvyknutý na ruku. Ak ich pohľadkáte, nečudujte sa ak vás pokúšu.Veľa ľudí ale láka ich cena(pohybuje sa extrémne nízko), no aj pre to ich nekupujte. Radšej je lepšie kúpiť si potkaníka priamo z chovateľskej stanice alebo zverimexu( no to viac v sekcii ,,kúpa potkana,,).
História
Niekedy v prvej polovici 18. storočia sa začala rozvíjať lodná a železničná doprava. Potkany sa vydali na cestu z východnej Ázie-z bažinatých oblastí do Európy a potom loďmi ďalej do Ameriky.
Radenie potkanov:
- Trieda: Cicavce (Mammalia)
- Rad: Hlodavca (Rodentia)
- Čeľaď: Myšovité (Muridae)
- Rod: Krysa (Rattus)
- Druh: Potkan (Rattus norvegicus)
Ľudia si už od dávna mýlia potkana s krysou. Krysa (Rattus rattus) je síce menšia a štíhlejšia, no chvost má skutočne dlhý-dlhší ako jej telo. Preto nie je možné aby mal potkan chvost dlhší ako jeho samostatné telíčko.Taktiež jej ušnice sú väčšie ako u potkana (Rattus norvegicus)– ak by ste ich prehli smerom dopredu, bez problémov zakryjú aj jej oči.
1.KRYSA 2.POTKAN
Krysa obývala Európu omnoho skôr než prišiel potkan. Taktiež jej ušnice sú väčšie ako u potkana (Rattus norvegicus)– ak by ste ich prehli smerom dopredu, bez problémov zakryjú aj jej oči. Krysa obývala Európu oveľa skôr než prišiel potkan.. Mnohé nálezy kostier sa datujú až do obdobia spred 2000-3000 rokov – na území bývalého Československa sa hojne vyskytvala v stredoveku. Ďalšou ľudskou mýlkou je presvedčenie, že prisťahovalecké potkany vytlačili krysy zo svojich obydlí – toto však nie je pravda. Krysy, ktoré obľubovali teplé a suché podkrovia drevených obydlí, vyhnala preč rozvíjajuca sa architektúra – tehlové a betónové stavby s vlhkými strechami a sklepmi im veru nevyhovovali a tak na nejakú dobu vymizla z nášho územia.. opätovne sa objavila v Prahe až niekedy v roku 1929. Dnes sa krysy pravidelne objavujú len v okolí Labe v severných a stredných Čechách, menšie populácie sú ohlásené aj z okolia Mladej Boleslavy. Na Slovensku tohto „čierneho potkana“ nestretnete, v mnohých krajinách je dokonca na červenom zozname ohrozených žívočíchov.
Potkan a jeho jedlo
Keď sa povie slovo potkan, asi si perdstavíte krysu, čo spapá všetko, čo nájde v jeho obydlí. Potkaník nie je ,,fajnový,,. Ak dostane na niečo chuť, spraví pre to všetko. Občas si dá dáky syr, mäsko,obylie či ovocie alebo zeleninu( viac v sekcii krmivo ). Zjedia taktiež rôzne zvyšky potravy (ľudovo ,,odpadky,,), preto nie je potkan na krmivo náročný.
Potkaní spoločníci
Potkaníci žijú väčšinou v kolóniách(preto je lepšie chovať potkaníkov viacerých, ale samozrejme že aj jeden sa samostatne chovať dá).Tieto kolónie (alebo klany) majú zložitý vnútorný spoločenský poriadok, starostlivo si strážia svoje územia a regulujú svoje nadpočetné stavy a kvalitu potomstva (silnejšie smaice sa nikdy nepária so slabšími samcami). Množia sa po celý rok, gravidita trvá 3 týždne a pár dní. Malých potkaníkov sa naordí neraz aj 15, no len štvrtina z nich sa dožíva viac ako dvadsiatich mesiacov.
Prvé záznamy o potkanoch použitých v laboratóriách sú z roku 1856, keď Waller a Philipeaux vykonali adrenalektómiu a sledovali vplyv tohto zákroku na fyziologické prametre. V 80-tych rokoch 19. Storočia boli zahájené prvé chovné pokusy so snahou získať homogénne populácie.
Potkany sa naďalej používali v laboratóriách hlavne preto, lebo odchov je nenáročný, nedosahuje príliš veľké rozmery a je podstatne inteligentnejší než iné zvieratá. Niektorých pracovníkov očarili natoľko, že si ich nosili domov a takto sa v 80.-90. rokoch 20. storočia potkany rozšírili do domácností a začalo sa so šlachtením rôznych variet.